Unit 33 Essay

437 words - 2 pages

produce a personal development plan to help individual for increased use of e-business.

IT Skills
All e businesses needs to know how to use computer and internet because it is all done via computer for example: creating the business, selling and promoting. IT skills will help develop the e-business to increase sales and online marketing like emailing and social networking.
Microsoft Office
There are many different skills required for e-business worker. One of them is to know how to use Microsoft Office such as Excel, Microsoft Word, PowerPoint etc. Excel is used for setting up database of profit/gross and losses.
...view middle of the document...

The government provide training and giving you some advice how to start up. IT training helps to know how to use software tools. This program can help you to organise finances and provide assistance for customers. IT training also helps to operate the internet, PC and many different programs.
Flexibility working
There is a lot of benefits of offering flexible working such as keeping skills and experience, having staff you know and can trust to delegate to, saving time and money recruiting etc. Flexible work can include part time working, job sharing, flexible working hours and remote of home working.
Working at home/ on the road
E-business it is not the type of business when you must to have office. With e-business you have a choice to work at home or in an office.

There are advantages and disadvantages for working at home. The advantages of working at home are:
Flexibility- Doing things you need to get done during open hours, the ability to take a long lunch or book some appointments.
Clothes- You are able to wear comfortable clothing so there is no need to wear formal clothes that most jobs require to.
Disadvantages:
Housework- Distracting your mind from current focus
Delay- There is no one to force you to work or no deadline that need to be met. In the business world there is always something that need to be done but at home it can be too easy to put off this stuff next day.

Other assignments on Unit 33

Eagle Impairment Loss Case Essay

1208 words - 5 pages cash-generating unit exceeds its recoverable amount. The impairment loss = Carrying amount - Value in use = $1,100,000-900,000=$200,000 Question 2: The Impairment Loss of Eagle in Italy under U.S. GAAP (FASB 360-10) Recoverability test: Asset’s carrying amount exceeds the undiscounted future cash flows from the asset. Because the carrying amount $1,100 is less than the undiscounted future cash flows $1,150, there is no impairment loss

Accounting Chpt 19 Essay

5746 words - 23 pages CHAPTER 4 ACTIVITY-BASED COSTING CHAPTER REVIEW UNIT COSTS 1. Functional-based and activity-based costing assigns costs to cost objects such as products and customers. Once costs are assigned to the cost object, the unit cost is calculated by dividing the total cost assigned to the units produced by the number of units produced. 2. Unit cost information is used to: ■ value inventory ■ determine cost of goods sold, which

Memo

757 words - 4 pages be provided to all participates 3rd Quarter Training Budget Line Item Description/Justification Qty. Unit Cost/Rate Total 31 Courseware development 0 32 Courseware purchase 0 33 Certification 0 34 Train-the-trainer 0 35 Hardware purchase 0 36 Facility rental 0 37 Instructional materials 0 38 Technical equipment 0 39 Consulting fees 0 40 Instructor fees Instructor 2

Chapter 20 Flash Cards

2250 words - 9 pages 20-1. Which of the following are factors of production? Output in a production function Productivity → Land, labor, capital, and entrepreneurship Implicit and explicit costs | 20-2. The period in which at least one input is fixed in quantity is the: Long run. Production run. → Short run. Investment decision. | 20-3. The change in total output associated with one additional unit of input is the: Opportunity cost of the output. Average

Transfer Prices

1287 words - 6 pages : $4000 Variable Cost : $2 per unit Division B: Fixed Cost : $3,000 Variable Cost : $10 per unit Each unit of the final product requires one unit of the intermediate product plus certain other inputs (provided by Division B) leading to a variable cost of 10. For the final product y Division B estimates that the market demand curve is given by: P = 19 B .001 * y. Suppose that the

Health

339 words - 2 pages 7. B 8. A 9. A 10. B 11. C 12. B 13. B 14. C 15. B 16. A Comprehension check-up, unit 2 1. Mouth 2. Alimentary canal 3. Epiglottis 4. Duodenum 5. Villi 6. Liver 7. Small intestine 8. Stomach 9. Gallbladder 10. Kidneys 11. O 12. B 13. E 14. G 15. P 16. D 17. K 18. A 19. N 20. H 21. F 22. M 23. J 24. Cavities

Merger And Aqusition

1849 words - 8 pages variable costs at the expected level of sales. 1 mark 33 Sogat Ltd manufacture a single product and have calculated the break-even point to be 20,000 units. The fixed costs were £100,000 and the selling price was £25 per unit. What was the variable cost per unit? a) £20 per unit. b) £5 per unit. c) £4 per unit d) None of the above. 2 marks 34 Which of the following is a fixed cost? a

Insurance

2343 words - 10 pages in diesel engine |L31 | |33 |Effect of Air Injection on emission from DI and IDI engines |L32 | |34 |Diesel smoke, PM and RSPM Emission |L33 | |35 |Exhaust gas re-circulation, Methods for Control of Nox

Acc 256

2932 words - 12 pages about fixed and variable cost behavior are reasonably valid. Variable costs: Increase on a per unit basis as the number of units produced increases. Remains constant on a per unit basis as the number of units produced increases. Remains the same in total as production increases. Decreases on a per unit basis as the number of units produced increases. An example of a committed fixed cost is: A training program for salespersons

Fdafdsa

7979 words - 32 pages effectively pay a. $16 for each unit of the good, and sellers effectively receive $12 for each unit of the good. b. $16 for each unit of the good, and sellers effectively receive $8 for each unit of the good. c. $12 for each unit of the good, and sellers effectively receive $8 for each unit of the good. d. $14 for each unit of the good, and sellers effectively receive $10 for each unit of the good. 8 Name: ________________________ ID: A

Unknown

5042 words - 21 pages ) considered to be a direct fixed cost B) considered to be a direct variable cost C) considered to be an indirect variable cost D) considered to be an indirect fixed cost 7) A band of normal activity or volume in which specific cost-volume relationships are maintained is referred to as the: A) average range B) relevant range C) cost driver range D) cost-allocation range 8) The selling price per unit less the variable cost per unit is the: A) contribution

Similar Documents

Unit 33 M1 Essay

1179 words - 5 pages m1 M1-UNIT 33 ADEEBA KIRAN Introduction In this assignment I will be demonstrating how to solve problem in internet use for four different types of business activities. Task 1 Error messages Error messages occur when the internet alert system providers have to inform uses of an error that has already occurred

Organizational Behaviours Essay

1020 words - 5 pages Management Process and  Organization Behavior  MB0022/ PB 001/MH0026  Contents  Unit 1  Management Process  Unit 2  Organizational Behavior  Unit 3  Foundation of Organization behavior  Unit 4  Learning  Unit 5  Value, Ethics and Job satifaction  Unit 6  Personality  Unit 7  Emotions  Unit 8  Perception  96  83  69  52  41  33  17  1  Edition: Fall 2008 Contents  Unit 9  Motivation  Unit 10  Group Behavior  Unit 11  Power and Politics

3ware Cli Ug Essay

6727 words - 27 pages allunitstatus - provides simple numeric status for all units drivestatus - provides the status of drives on the controller status - provides the status of a specific unit rebuildstatus - provides percent complete of rebuild verifystatus - provides percent complete of verify initializestatus - provide percent complete of initialization. status - provides the status of a drive on the controller model - provides the drive manufacturer model number

Int Trade Essay

430 words - 2 pages CASE STUDY 1 A Medical Company, specializing in medical products, has developed a unique method of diagnosing disease in animals. The product has been highly successful in our country and within two years of launch sales are running at 1.5 million TTD per year. Manufacturing and selling costs are 8 TTD per unit. The lowest selling price is 10 TTD per unit. The product has been protected by patent, worldwide. The Product The product